خرید و دانلود فصل دوم پایان نامه و ادبیات نظری مفهوم بازاریابی و استراتژی های آن با فرمت docx در قالب 61 صفحه ورد بصورت کامل و جامع با قابلیت ویرایش

 

 

 

ویژگی جهان تجاری امروز ، تقاضای متغیر و پرنوسانی است که به طور فزاینده‏ای همه چیز را در اطراف ما تحت تاثیر قرار می‏دهد . در این شرایط ، زنجیره‏های تامین سازمان‏ها مستثنی از این امر نیستند . هر سازمانی خواستار آن است که دقیقا آنچه را که مشتری می‏خواهد در زمان و مکان مناسب ، با قیمت مناسب به او ارایه دهد . دستیابی به این امر جز با برنامه ریزی و اجرای دقیق استراتژی‏های متناسب با چنین محیط‏هایی محقق نمی‏شود . دو نوع از این استراتژی ها ، یعنی تولید ناب و تولید چابک ، توسط بسیاری از محققین و صاحبنظران برای سال‏های متمادی مورد مطالعه قرار گرفته اند . در دهه ۸۰ میلادی تفکر ناب توجه بسیاری را در محیط‏های تجاری به خود جلب نمود و بعد از آن و در دهه ۹۰ ، تولید چابک به عنوان یک استراتژی جدید ظهور کرد . استراتژی اول ( ناب ) واکنشی به استراتژی‏های کهنه و قدیمی که سرشار از اتلاف و کیفیت نامناسب بودند ، می‏باشد . در حالی که استراتژی چابک پاسخی به تقاضای متغیر مشتری است . ناب بودن به معنای این است که با سرمایه کمتر ، ارزش افزوده بیشتری حاصل شود ( آگاروال و دیگران ، ۲۰۰۶ ) ، به عبارت دیگر ، این مفهوم بر کاهش هزینه‏ها تمرکز دارد.

 

 

 

مفهوم ناب را زمانی می‏توان به کار برد که تقاضای بازار نسبتا ثابت و قابل پیش بینی باشد ، یعنی جایی که تغییرات خیلی زیاد نیست . بدین ترتیب می‏توان از مزایای مفاهیمی چون استاندارد سازی جهت کاهش هزینه‏ها استفاده نمود . طی سال‏های اخیر ، عرصه تولید به سمت الگوی نسبتا جدیدی تحت عنوان « تولید چابک » گرایش پیدا نموده است . در واقع چابکی در عرصه تولید ، به عنوان واکنشی در مقابل حساسیت و پاسخ گویی به درجه بالای رقابت در بازار در نظر گرفته می‏شود . هدف یک سیستم چابک ، انعطاف پذیری و انطباق پذیری با تغییرات محیط است و بنابراین ، این پتانسیل وجود دارد که منابع بیشتری برای به کار بردن آن استفاده شود ( نیلور و دیگران ، ١۹۹۹ ) . چابکی یک ایده کل نگر و استراتژیک ( پوور ، ۲۰۰۵ ) و یک « قابلیت سازمانی » ( کریستوفر و توویل ، b۲۰۰۰ ) است که بر تمام جنبه‏های یک زنجیره تامین ، شامل ساختار داخلی و شرکا تجاری ، سایه می‏اندازد ، اما مهمترین پیش نیاز برای کسب چابکی فرهنگ سازگار با این نوع استراتژی ، یعنی جنبه انسانی زنجیره تامین است ( آیکتن و دیگران ، ۲۰۰۲، به نقل از مقدسیان،1388: 3).

 

 

 

فهرست مطالب

مقدمه

2-1- استراتژی های بازاریابی

2-1-1- مفهوم استراتژی

2-1-2- استراتژی بازاریابی

2-1-3- بخش بندی بازار

2-1-4- هدف گیری بازار

2-1-5- جایگاه یابی محصول

2-1-6- آمیخته بازاریابی

ویژگیهای زنجیرههای تأمین ناب، چابک

2-2-1- زنجیره تأمین

2-2-2- الگوی ناب

2-2-3- الگوی چابک

پیشینه

منابع