خرید و دانلود فصل دوم پایان نامه و ادبیات نظری کارآفرینی و سرمایه با فرمت docx در قالب 67 صفحه ورد بصورت کامل و جامع با قابلیت ویرایش

 

 

 

 واژه كارآفرینی از كلمه فرانسوی Entreprendre به معنای «متعهد شدن»  نشأت گرفته است. بنابر تعریف واژه‏نامه دانشگاهی وبستر : كارآفرین كسی است كه متعهد می‏شود مخاطره‏های یك فعالیت اقتصادی را سازماندهی، اداره و تقبل كند. واژه كارآفرینی دیر زمانی پیش از آنكه مفهوم كلی كارآفرینی به زبان امروزی پدید آید، در زبان فرانسه ابداع شد. در اوایل سده شانزدهم میلادی كسانی را كه در امر هدایت مأموریت‏های نظامی بودند، كارآفرین می‏خواندند. از آن پس درباره دیگر انواع مخاطرات  نیز همین واژه با محدودیت‏هایی مورد استفاده قرار می‏گرفت. از حدود سال 1700 میلادی به بعد، فرانسویان درباره پیمانكاران دولت كه دست‏اندركار ساخت جاده، پل، بندر و تأسیسات بودند، به كرات لفظ كارآفرین را بكار برده‏اند (Cochran,2004:26).

 

 


كارآفرینی، فرآیندی است كه منجر به ایجاد رضایتمندی و یا تقاضای جدید می‏گردد. كارآفرینی عبارت است از فرآیند ایجاد ارزش از راه تشكیل مجموعه منحصر به فردی از منابع به منظور بهره‏گیری از فرصتها.  كارآفرینی، خلاقیت و كسب و كارهای مخاطره‏آمیز، سوخت موتور اقتصاد مدرن را فراهم می‏كنند. اهمیت این سه عنصر نمی‏تواند اغراق‏آمیز باشد. كارآفرینان كه در رأس كسب و كارهای مخاطره‏آمیزند، در جستجوی فرصت‏ها هستند، و خلاقیت‏ها اغلب ابزاری برای موفقیت آنها تلقی می‏شوند. كارآفرینان به عنصر تغییر به عنوان یك پدیده معمولی می‏نگرند، و همیشه در جستجوی تغییر هستند به آن واكنش نشان می‏دهند و از آن به عنوان یك فرصت، بهره‏برداری می‏كنند. كارآفرینان منابع را از حوزه‏هایی كه بهره‏وری پایین دارند به حوزه‏هایی كه دارای بهره‏وری بالاتری هستند، تغییر مكان می‏دهند (Dunphy, 2004:1).

 

 

 

فهرست مطالب

مفهوم کارآفرینی

نوع شناسی کارآفرینی

ایجاد سرمایه

ضرورت کارآفرینی

سیر تطور کارآفرینی در سازمان

فرایند کارآفرینی سازمانی

موانع

دیدگاه ها

کارآفرینی از دیدگاه های مختلف

منابع