دانلود پاورپوینت ضحاک ماردوش و انگل پیوک (دراکونکولوس مدیننسیس) در شاهنامه فردوسی (اولین گزارش تاریخی از ابتلا به انگل پیوک) جهت رشته مدیریت در قالب 43 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

 


تاریخچه ضحاک

بر اساس گفتار فردوسی و متن شاهنامه، در زمان پادشاهی جمشید در ایران، در سرزمین دشت سواران (عربستان) مردی به نام مرداس، فرمانروا بود که با رعایا به عدل و داد رفتار می کرد. او پسری به نام ضحّاک داشت که چون بزرگ شد، روزی ابلیس با تغییر چهره خود، نزد او رفت و با او آشنا، دوست و مشاور گردید و او را به طمع گنج و کشور، بر کشتن پدر، تحریک کرد. ضحّاک با راهنمایی ابلیس، پدر را از میان برداشت و جانشین او شد و تاج، تخت و مملکت او را تصرف نمود.

 

 

دیری نپایید که نفس بر او چیره شد. او که پیش از این نیز در پی تسلط ابلیس، پدرکشی، سرکشی، زیاده طلبی، خودکامگی، فریفتگی، غرور و ستم را سرلوحه صفات خود قرار داده بود، این بار نیز ابلیس به پاس تهیه خوراک های خوش، او را فریب داد و نتیجه آن، روییدن دو مار بر دو کتف او گردید. ابلیس در پایان درلباس پزشکی زبردست، خود را بر ضحاک عرضه کرد و آرام یافتن مار ها رو در گرو خوراندن مغز جوانان به آن دو بیان نمود (فردوسی، 1388ش.).

 

 


عنوان :

تاریخچه ضحاک

تاریخچه پزشکی در روزگاران کهن در شاهنامه

مقدمه

          بحث

ضحاک ماردوش

انگل پیوک

 در متون علمی کهن

انگل پیوک

در کتب پزشکی

انگل پیوک

در متون ادبی

نتیجه گیری