دانلود پاورپوینت مروری بر الگوريتم های رمز متقارن (كليد پنهان) جهت رشته کامپ‍یوتر و IT در قالب ۶۲ اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

 

الگوریتم‌های رمزنگاری در دنیای سایبر امروزی که همیشه خطر دسترسی غیرمجاز به همه نوع داده وجود دارد امری حیاتی محسوب می‌شوند. حساس‌ترین و آسیب‌پذیرترین داده، داده‌های سیستم مالی و پرداختی است که می‌تواند اطلاعات شناسایی شخصی یا مشخصات کارت پرداخت مشتریان و سایر اطلاعات شخصی را در معرض خطر قرار دهد. الگوریتم‌های رمزنگاری برای محافظت از این اطلاعات و کاهش خطراتی که مشاغل در انجام معاملات پرداخت با آن روبرو هستند، بسیار مهم است.

 

 

رمزگذاری (رمزنگاری) روشی برای ویرایش اطلاعات به گونه‌ای است که فقط اشخاص مجاز می‌توانند اطلاعات را درک کنند. از نظر فنی، این فرآیند تبدیل متن ساده به متن رمز شده است. به عبارت ساده‌تر رمزگذاری داده‌های قابل خواندن را می‌گیرد و آن را تغییر می‌دهد تا غیر قابل فهم و تصادفی به نظر برسد. رمزگذاری برای انجام این عمل به استفاده از کلید رمزنگاری نیاز دارد. این کلید مجموعه‌ای از مقادیر ریاضی است که هم فرستنده و هم گیرنده پیام رمزگذاری شده آن را می‌شناسند. رمزگذاری متقارن یک روش رمزگذاری است که از یک کلید واحد برای encryption (رمزگذاری) و decryption (رمزگشایی) داده‌ها استفاده می‌کند. این قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین تکنیک رمزگذاری است. کلید مخفی می‌تواند یک کلمه، یک شماره یا یک رشته از کارکترها یا اعداد باشد که توسط یک تولید کننده عدد تصادفی ایمن (Random Number Generator یا RNG) تولید شده است. پیام طبق قوانین الگوریتم رمزگذاری در کلید تغییر می‌کند. اشخاصی که از طریق رمزگذاری متقارن در حال برقراری ارتباط هستند باید کلید را مبادله کنند تا بتوانند اطلاعات را رمزگذاری و رمزگشایی کنند.

 

 


فهرست مطالب
معماری لايه ای امنيت 
اصول الگوريتمهای رمزنگاری
انواع الگوريتمهای رمز متقارن(كليد پنهان)
الگوريتمهای رمزنگاری قالبی
نحوه های بکارگيری رمزهای قطعه ای